Hírek
2012. Augusztus 03. 10:51, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Emmi: az ápolási díj folyósítási ideje szolgálati időnek minősül
Az ápolási díj folyósítási ideje szolgálati időnek minősül a 40 évet ledolgozó nők korhatár előtti nyugdíjellátási jogosultságát tekintve - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkársága az MTI érdeklődésére.
A tárcát annak kapcsán kereste meg az MTI, hogy Balog Zoltán miniszter és Erdős Norbert, Békés megyei kormánymegbízott a napokban arról a nyugdíjjogosultsági kedvezményről egyeztetett, amely azokat a 40 évet ledolgozó nőket érintik, akik főfoglalkozásúként bizonyos időt a beteg családtag ápolásával töltöttek.
A kormánymegbízott korábban választópolgári megkeresések nyomán azzal a kérdéssel fordult a tárcavezetőhöz: a beteg családtag ápolásával főfoglalkozásban eltöltött idő beszámítható-e a nők 40 éves munkaviszonyába a korhatár előtti nyugdíjellátási jogosultság megszerzése érdekében.
A tárca az MTI megkeresésére kifejtette: a munkajövedelem után a foglalkoztató 24 százalékos szociális hozzájárulási adót (korábban nyugdíjbiztosítási járulékot), a munkavállaló pedig 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. Ennek fejében a biztosított szolgálati időt szerez, és a nyugdíj összegét a nyugdíjjárulék-fizetés alapjául szolgáló keresete figyelembevételével kell megállapítani. Az ápolási díj után (amelynek összege 23.600, 29.500, illetve 38.350 forint lehet) nem kell megfizetni a 24 százalékos szociális hozzájárulási adót, csak a 10 százalék nyugdíjjárulékot kell levonni attól, aki ilyen juttatásban részesül.
"Az ápolási díjban részesülő szolgálati időt szerez, s a nyugdíja összegének kiszámításakor - az ellátás alacsony összegére tekintettel - figyelmen kívül kell hagyni" - írták, megjegyezve: a cél az, hogy az alacsony összegű ellátás miatt ne csökkenjen a nyugdíj összegének alapjául szolgáló átlagkereset, s ennek következtében a nyugdíj.
A közlés szerint abban az esetben, ha az igénylőnek az ápolási díj mellett keresete is van, és számára kedvezőbb, akkor a nyugdíj összegének a kiszámításakor a kereset és az ápolási díj együttes összegét kell figyelembe venni.
"Az ápolási díj ideje szolgálati időnek minősül, és az ellátás összegét attól függően kell a nyugdíj összegének kiszámításakor figyelembe venni vagy számításon kívül hagyni, hogy az igénylő számára melyik szabály alkalmazása kedvezőbb" - összegezte az államtitkárság.
A Békés Megyei Kormányhivatal hétfőn közölte az MTI-vel, hogy a miniszter Erdős Norbert országgyűlési képviselővel, megyei kormánymegbízottal egyeztetett a kérdésben.
Az akkori közleményben az olvasható: Balog Zoltán miniszter tájékoztatása szerint az ápolási díj mérsékelt járulékfizetés ellenében beszámít a szolgálati időbe, s az ápolási díjban részesülők a nyugdíj összegének kiszámításakor kedvezményben részesülnek azzal, hogy az ápolási díj folyósítási idejét is a munkajövedelmek átlagával ismerik el a nyugdíj összegében. Az ápolási díj összege tehát nem csökkenti a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkeresetet, s ily módon a nyugdíj összegét sem - tette hozzá a Békés megyei kormányhivatal.
A kormánymegbízott kérdésére adott miniszteri választ idézve azt írták: az előző kormányzat intézkedéseinek hiányosságai olyan pénzügyi következményeket hoztak, melyek korrigálása az elkövetkezendő időszak feladata lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 03. 07:17, kedd | Belföld
Orbán Viktor: mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani
Mi vagyunk az élő példája annak, hogy lehet nemet mondani: a bevándorlást igenis meg lehet állítani, a gyerekeket és a családjainkat meg lehet védeni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Sopronban.
2026. Március 02. 16:00, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön
Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön, de több arab országban nem javasolják az elindulást a határátkelők felé
2026. Március 02. 13:23, hétfő | Belföld
Április 10-ig meg kell érkeznie a pedagógusok extra juttatásának
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár közösségi oldalán közzétett videóban jelentette be, hogy a kormány korábbi vállalásának megfelelően a pedagógusok márciusban egyszeri többletjuttatásban részesülnek.
2026. Március 02. 07:25, hétfő | Belföld
Napos, az átlagosnál enyhébb, tavaszias idő várható március első hetében
Jellemzően napos, tavaszias idő várható március első hetében
