Városlista
2026. február 27, péntek - Ákos, Bátor

Hírek

2012. Június 26. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Gyógyító szervet találtak a hasban

Gyógyító szervet találtak a hasban

A hasüregben lévő zsíros hártyát, az úgynevezett omentum-ot eddig olyan szervnek tekintették, amely nem való sok mindenre, működése semmilyen fontos hatást nem fejt ki. A tudósok azonban most rájöttek, hogy a szervnek igen fontos, védő funkciója van - számol be az eredményekről a Science Daily.

A Loyola Egyetem Orvostudományi Karának kutatói kimutatták, hogy az említett omentum fontos szerepet játszik az immunrendszer szabályozásában.

'Most már bizonyítékaink vannak arra, hogy az omentum nem csupán egy hasi zsírtömeg” - mondta Makio Iwashima immunológus, a kutatás egyik vezetője.

A Robert Love vezette kutatásban azt vizsgálták, hogy az egerek omentumának sejtjei milyen hatást gyakorolnak az egérből származó T-limfocitákra, amelyek fertőzés esetén védelmet nyújtanak. Normális esetben ezek a T-sejtek szaporodni kezdenek, amikor valamilyen fertőző anyaggal, például egy antitesttel találkoznak.

Amikor viszont a kutatók az omentum sejtjeit az aktivált T-sejtek közé helyezték el, a T-limfociták nemhogy szaporodtak volna, de elpusztultak.

Az eredmények igen jelentősek, hiszen akár egy új gyógyszer kifejlesztéséhez is vezethetnek, amely segíthet a szervtranszplantáción átesett betegeken, valamint az autoimmun-betegségek kialakulásának elhárításában.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 26. 09:00, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: elrendeltem a kritikus energetikai infrastruktúra védelmének megerősítését

Orbán Viktor kormányfő elrendelte a kritikus energetikai infrastruktúra védelmének megerősítését - erről a miniszterelnök számolt be a Facebook-oldalára feltöltött videóban szerdán, a védelmi tanács ülése után.

2026. Február 25. 11:00, szerda | Belföld

Kamatdöntés - A monetáris tanács 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal 6,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitte lejjebb - jelentette be a jegybank kedden.