Hírek
2023. Október 28. 07:56, szombat |
Életmód
Forrás: MTI
Ismét helikopterről lövik ki a vadlovakat Ausztráliában

Jóváhagyták a helyi hatóságok a vadlovak helikopteres kilövését az egyik legnagyobb ausztráliai nemzeti parkban. Az állatvilág megóvását célzó döntés - amelyet szükséges intézkedésként ítéltek meg -, nagy vitát váltott ki.
Az Ausztráliában csak brumby néven emlegetett vadló mintegy 19 ezer egyede él a Kosciuszko nemzeti parkban, az ország déli részén. Új-Dél-Wales állam hatóságai 2027-ig háromezerre akarják csökkenteni a számukat.
A parkőrök már most tűzfegyverrel vagy csapdával csökkentik a számukat, illetve szállítják át őket más területekre. Penny Sharp, Új-Dél-Wales környezetvédelmi minisztere szerint azonban ezek az intézkedések elégtelenek.
"Az őshonos fajokat kihalás fenyegeti, és az egész ökoszisztéma veszélyben van a vadlovak túl nagy száma miatt. Cselekednünk kell" - vélte a miniszter.
A hatóságok azért tartják ártalmasnak a vadlovakat, mert növelik a talajeróziót, lelegelik vagy letapossák a növényzetet, lerombolják az üregeket, konkurenciát jelentenek a többi állatnak az élelemért és a menedékért folyó küzdelemben, és az ivóhelyeket is beszennyezik.
A helikopteres kilövést 2000-ben már alkalmazták egy rövid ideig. Akkor több mint hatszáz vadlovat öltek meg három nap alatt.
A kilövés ellenzői azzal érvelnek, hogy a vadlovak hozzátartoznak az ausztrál nemzeti öntudathoz. A brumbykat az ausztrál vidék romantikus dicsőítéséről ismert neves ausztrál költő, Banjo Paterson (1864-1947) is megénekelte.
Ausztráliában a vadlovak száma a 400 ezret is elérheti az Invazív Fajok Tanácsa nevű ausztrál civil szervezet szerint, amely üdvözölte Új-Dél-Wales döntését pénteken.
A dél-ausztráliai államban a vadlovak száma 15-18 százalékkal növekszik évente, azaz jóval több példánnyal, mint a jelenlegi módszerekkel kiirtott lovak száma - közölte Jack Gough, a szervezet szóvivője.
Fotó: Youtube
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 15. 08:01, péntek | Életmód
Az állattartóknak kiemelt felelősségük van a hőségriadó idején
Az állattartóknak kiemelt felelősségük van a hőségriadó idején, a magas hőmérséklet kockázatot jelenthet a háziállatokra és a vadon élő állatokra egyaránt.
2025. Augusztus 15. 07:58, péntek | Életmód
Koncz Zsófia: fontos, hogy a kulturális programok a legkisebb településekre is eljussanak
2025. Augusztus 14. 07:50, csütörtök | Életmód
Augusztus 20. - Több mint 45 ezer pirotechnikai effekt lesz a tűzijátékon
2025. Augusztus 14. 07:37, csütörtök | Életmód
Ingyenes összművészeti fesztivállal várja az érdeklődőket a Szigligeti Alkotóház
Egész napos, ingyenes összművészeti fesztivállal várja az érdeklődőket augusztus 23-án a Szigligeti Alkotóház - közölte az intézményt működtető Petőfi Kulturális Ügynökség szerdán az MTI-vel.