Városlista
2025. november 5, szerda - Imre

Hírek

2025. Augusztus 23. 09:58, szombat | Életmód
Forrás: MTI

Jászberényi Márk felállította az esti körülmények között végrehajtott leghosszabb távlövés világrekordját

Jászberényi Márk felállította az esti körülmények között végrehajtott leghosszabb távlövés világrekordját

Felállította az esti körülmények között végrehajtott leghosszabb távlövés 1100 yardos – kicsivel több mint egy kilométeres – világrekordját Jászberényi Márk pénteken a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandár szomódi lőterén.

A lövészetet megelőzően Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára elmondta: Jászberényi Márk egy volt hivatásos állományú rendőr, aki most hivatásos vadászként dolgozik. A világrekord-felállításhoz a helyszínt a Magyar Honvédség biztosította, mivel Magyarországon civil körülmények közt nem lehet ilyen távolra lőni, csak honvédségi területen.

Kovács Zoltán kiemelte: Magyarország képességei, amelyekkel helyt tud állni ebben a veszélyekkel teli világban, alapvetően erősödtek meg.
Hozzátette, a kormány évek óta dolgozik a lőterek felújításán és új lőterek létrehozásán, a fiatalok megszólításával pedig lehetőséget kívánnak adni mindazoknak, akik ki szeretnék próbálni lövész képességeiket.

Jászberényi Márk a világrekord felállítása után úgy nyilatkozott: ezer méter vagy afölötti lövésnél fontosak a külső körülmények, a legnagyobb ellenség a szél, főleg ha az változó irányú és erősségű. Pénteken is ez volt a legnagyobb kihívás, a helyszínen 35 kilométeres óránkénti széllökéseket mértek – mondta.

Megjegyezte, több nehézségi faktor is volt a lövésben, egy 308 winchester kaliberű, általa épített fegyverrel lőtt, és nem normál optikai távcsővel, hanem hőkamerás céltávcsővel célzott.

Az 1100 yardos távolságot a biztonság kedvéért kis ráhagyással 1008 méternek állították be, innen adott le a lövész öt lövést a 75 x 50 centiméteres fém táblába. A lövések közül az első kettő nem talált, utána hárommal azonban sikerült eltalálni a célt.

A világrekord hitelesítésére Magyarországra látogatott David Ventura Aparicio, az Official World Record elnöke, aki átadta a lövésznek az elismerő oklevelet.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 05. 07:34, szerda | Életmód

Az év legnagyobb teliholdja lesz látható szerdán éjjel

Szerda éjszaka földközelbe ér a novemberi telihold, majd másnap szoros közelségbe kerül a Fiastyúk csillaghalmazzal - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló kedden az MTI-t.

2025. November 04. 07:47, kedd | Életmód

Novemberben érkeznek a Taurida meteorrajok

2025. November 04. 07:42, kedd | Életmód

A Somoskői Kirándulóközpont lett az év turistaháza