Városlista
2024. november 8, péntek - Zsombor

Hírek

2012. Június 21. 05:00, csütörtök | Kék hírek
Forrás: MTI

Nemzetközi jogász: Magyarország nem kényszerítheti ki az ír gázoló elfogását

Nemzetközi jogász: Magyarország nem kényszerítheti ki az ír gázoló elfogását

Magyarország nem tudja kikényszeríteni az európai elfogatóparancs érvényesítését az ír gázolóval szemben, de a család akár Írországban is indíthat kártérítési pert

- mondta el szerdán az MTI-nek Sonnevend Pál nemzetközi jogász, aki szerint az ír férfit, Francis Ciarán Tobint azonban őrizetbe lehetne venni már akkor is, ha belép a schengeni határon.

Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg a nemzetközi jogászt, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) szerdán közölte: az ír jog szerint Magyarországnak nincs lehetősége további jogi lépéseket tenni Francis Ciarán Tobinnak, a két kisgyermek halálát okozó, tizenkét évvel ezelőtti leányfalui gázolás ír felelősének az ügyében.
A KIM kérésére az ír igazságügyi minisztérium hivatalosan is megerősítette, hogy az ottani Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében Francis Ciarán Tobin nem adható át Magyarországnak, a 2000. április 9-én Leányfalun két kisgyermek halálával végződő balesetet okozó férfi fogva tartását pedig megszüntették.
Az igazságügyi minisztérium emlékeztetett: az ír Legfelsőbb Bíróság azzal indokolta a határozatot, hogy a baleset bekövetkeztekor hatályos ír jog értelmében az átadásra csak akkor lett volna lehetőség, ha a keresett ember megszökött volna abból az országból, amely európai elfogatóparancsot adott ki a kézre kerítésére. Tobin azonban a büntetőeljárás során ötszázezer forint biztosítékot helyezett letétbe a Budakörnyéki Bíróságon, mielőtt elhagyta az országot, ezért távozása nem minősül szökésnek - magyarázták, felidézve, hogy 2002 októberében a Pest Megyei Bíróság jogerősen három év szabadságvesztésre és három év járművezetéstől való eltiltásra ítélte a férfit.
Sonnevend Pál az MTI-nek nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy az ír Legfelsőbb Bíróság kedden az európai elfogatóparancsot tagadta meg, ami azt jelenti, hogy nem adják ki a férfit Magyarországnak. A nemzetközi jogász szerint úgy tűnik, hogy sem az alkalmazott ír jog, sem pedig az ítélet nem felel meg az európai elfogatóparancsra vonatkozó uniós szabályoknak. Sonnevend Pál szerint azonban ennek ellenére nem kényszeríthető ki az uniós kerethatározat az Európai Bíróság előtt, tehát ennek a megsértése miatt Magyarország Írországgal szemben nem tud eljárást indítani.
Kitért arra is, hogy Magyarország átadhatja az ítélet végrehajtását Írországnak, ami azt jelenti, hogy a férfi egy ír börtönben töltené le a büntetését, ám ehhez az érintett hozzájárulása is kell. Hozzátette: kivétel ez alól csak abban az esetben lenne lehetséges, ha az illető elmenekült volna az adott országból; az ír jogértelmezés szerint azonban a gázoló távozása Magyarországról nem tekinthető menekülésnek, mert korábban óvadékot tett le.
Sonnevend Pál arról is beszélt, hogy bár Magyarország nem tudja érvényesíteni a büntetőigényét, az elgázolt gyerekek családja kártérítési igénnyel élhet akár Írországban is.
A jogász szerint a család számára "halvány lehetőség" az is, hogy keresetet nyújtson be Írország ellen az Európai Emberi Jogi Bíróságon. Utalt arra, hogy az ottani gyakorlat szerint az emberi élet kioltásával járó bűncselekmények üldözésének az elmulasztása sértheti az élethez való jogot, ami miatt a hozzátartozók pert indíthatnak Strasbourgban.
Jelezte azonban: a gyakorlat más helyzetekre vonatkozóan született, és nem egyértelmű, hogy alkalmazható-e erre az esetre.
Arra a kérdésre, hogy milyen lehetőségei vannak a magyar hatóságoknak, ha az ír férfi Magyarország területére lépne, azt mondta, azonnal őrizetbe lehetne venni, és végrehajtható lenne a rá kiszabott három év szabadságvesztés. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a férfi bármelyik schengeni tagállamban kapcsolatban kerül valamelyik hatósággal, akkor ott őrizetbe vehetik, és átadhatják Magyarországnak. Jelezte azonban, hogy Írország nem része a schengeni együttműködésnek, ezért a férfi feltehetőleg óvatos, és nem utazik be a schengeni térségbe.
Tobin, aki az Irish Life biztosítótársaság képviseletében három évig dolgozott Magyarországon, 2000. április 9-én, Leányfalun ütött el egy öt- és egy kétéves kisgyermeket, akik a helyszínen meghaltak. A vizsgálat megállapította, hogy a baleset okozója nagy sebességgel előzésbe kezdett, eközben elvesztette uralmát járműve felett, felhajtott a járdára, és ott ütötte el a két gyereket, akik közül a kisebbik babakocsiban ült. Tobin 2000 novemberében távozott Magyarországról, miután kiküldetése lejárt. Két évvel később, távollétében három év szabadságvesztésre ítélték.

Címkék: Jog-nemzetközi

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 03. 08:36, vasárnap | Kék hírek

Elfogták egy budapesti emberölés feltételezett elkövetőjét a rendőrök

Kevesebb mint kilenc óra alatt elfogták a rendőrök azt a 18 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy Budapest II. kerületében megölt egy 51 éves nőt - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon vasárnap.

2024. Október 24. 08:05, csütörtök | Kék hírek

Meghalt egy az autójával a Dunába hajtó nő Szentendrén

A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a Dunába hajtott egy autós Szentendrén, a 11-es főút belterületi szakaszán, a Sövény utca közelében szerda délelőtt.

2024. Október 16. 07:44, szerda | Kék hírek

Próbarendszámokkal csalt el mintegy 50 millió forintnyi útdíjat egy házaspár

Próbarendszámokkal csalt el mintegy 50 millió forintnyi útdíjat egy fuvarozócégeket vezető házaspár - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.

2024. Október 09. 06:00, szerda | Kék hírek

Brutális mennyiségű szerszámot foglalt le a NAV

A NAV egy összehangolt akcióban, két helyszínen több kamionnyi árut foglalt le.