Hírek
2012. Július 08. 11:27, vasárnap |
Külföld
Forrás: Bálint Marcell, az MTI tudósítója jelenti
Román belpolitika - Berlin és Brüsszel aggódik a fejlemények miatt
A német külügyminiszter attól tart, hogy Romániában a belpolitikai összeütközések miatt sérülnek az Európai Unió (EU) alapvető értékei, s a közös értékek sérelme akár a román uniós integráció lezárását is megkérdőjelezheti, a fejlemények miatt Brüsszel is aggódik.
Guido Westerwelle német külügyminiszter a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi német lapnak hangsúlyozta: nem érdemes arra számítani, hogy a német kormány "egyszerűen nem vesz tudomást" a romániai fejleményekről.
Hozzátette: új módszereket kell kidolgozni a közös értékek védelmére, "olyan mechanizmusokra van szükség, amelyek révén gyorsabban léphetünk fel közösen, ha egy EU-partnerország durván semmibe veszi az értékközösség betűjét vagy szellemét".
A közös értékek sérelme akár a román uniós integráció lezárását is megkérdőjelezheti - fejtette ki.
Az EU-hoz 2007-ben csatlakozott ország egyelőre nem tagja a schengeni rendszernek, amelynek keretében a tagok megszüntetik az egymás közötti határokon a hagyományos ellenőrzést és közösen őrzik a külső határokat.
A román parlament pénteken felfüggesztette tisztségéből Traian Basescu államfőt, akinek leváltásáról július 29-én népszavazáson döntenek majd az állampolgárok.
Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa, a testület egyik alelnöke a frankfurti lapnak kifejtette: az uniós együttműködésben a "jól működő és független igazságszolgáltatási rendszer a kölcsönös bizalom alapvető feltétele". Hozzátette: "ennélfogva növekvő aggodalommal szemlélem a romániai fejleményeket".
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, német szociáldemokrata politikus a lapnak azt mondta, hogy a román kormány nem sértette meg ez EU működéséről szóló szerződést. A baloldali "Ponta-kormány eljárása jogszerű", amennyiben viszont "egy vizsgálat az európai jogi normákkal való összeférhetetlenséget állapít meg, cselekedni fogunk", és ebben az esetben "mindegy, hogy miként hívják a miniszterelnököt" - mondta Martin Schulz.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung felidézte, hogy Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium szóvivője egy nyilatkozatban kifejtette: Washington szerint a NATO-tag Romániában veszélybe került a hatalmi ágak szétválasztásának elve, az Európa Tanács pedig megbízta egyik szakértői testületét, hogy vizsgálja meg, megfelel-e az európai demokratikus normáknak a román államfő leváltását célzó eljárás.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.
2024. November 13. 07:45, szerda | Külföld
Elon Musk kormányzati hatékonyságért felelős társminiszteri pozíciót kap Donald Trump kormányában
Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére Donald Trump leendő elnök kedden.