Hírek
2011. December 12. 13:17, hétfő |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
„Szerbia jövője csakis az Európai Unióban lehet”
Szerbia jövője csakis az Európai Unióban lehet, és csak az EU keretein belül oldható meg a koszovói kérdés.
Jelentette ki Borisz Tadics szerb államfő, a Szerb Demokrata Párt elnöke a politikai tömörülés vezető testülete előtt elhangzott vasárnapi beszédében.
Majdnem egyórás előadásában hangsúlyozta, hogy Szerbia egyetlenegy ok miatt nem kapta meg az uniós csatlakozáshoz szükséges tagjelölti státuszt: még mindig nem találtak megoldást arra, hogy Koszovó hogyan képviseltethetné magát a nemzetközi értekezleteken.
Az Európai Unió állam- és kormányfőinek tanácsa pénteken úgy határozott, hogy legközelebb február 12-én értékelik, milyen haladást sikerült elérnie Belgrádnak a Pristinával folytatott tárgyalásokon, s milyen mértékben valósultak meg az eddigi megállapodások. Szerbia tagjelölti státuszáról a végleges döntést márciusban hozzák meg.
Szerbia „rendelkezik megoldási javaslattal a koszovói problémát illetően: ez pedig két – a szerb és az albán – realitásnak a tekintetbe vétele Koszovóban” – fogalmazott Tadics. Szerinte nem ördögtől való dolog egyszerre ragaszkodni az Európai Unióhoz és Koszovóhoz: a Koszovóról való lemondás naiv politizálás, az EU-tól való eltávolodás pedig veszélyes dolog lenne – mondta Tadics.
Szerbia tagjelölti státuszának elhalasztása egyebek között azt eredményezheti, hogy meginog az ország polgárainak hite Szerbia európai integrációjában – jelentette ki Egeresi Sándor, a vajdasági parlament elnöke azon a nemzetközi tanácskozáson, amelyet az emberi jogokról rendeztek Banja Lukában.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 19. 11:00, péntek | Külföld
Ukrajnai háború – Az eddigi legnagyobb dróncsapás érte Moszkvát
Három nap alatt másodszor érte ukrán dróntámadás a Moszkvai Olajfeldolgozó Gyárat (MNPZ), de a keddivel ellentétben csütörtökön már több pilóta nélküli repülőszerkezet is eltalálta a létesítményt.
2026. Június 19. 09:00, péntek | Külföld
Ne várjunk őszig a kéményellenőrzéssel!
2026. Június 17. 14:00, szerda | Külföld
Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást
Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.
2026. Június 16. 11:00, kedd | Külföld
Kallas: az amerikai-iráni megállapodás első lépés a Hormuzi-szoros megnyitása felé
Az Európai Unió üdvözli az Egyesült Államok és Irán között bejelentett megállapodást, amely első lépést jelenthet a Hormuzi-szoros megnyitása és a közel-keleti konfliktus lezárása felé

